Genel

Satış Otomatı İşi Yapmadan Önce Sormanız Gereken 5 Soru

otomat işi nasıl yapılır

Satış Otomatı İşi Yapmadan Önce Sormanız Gereken 5 Soru

Dünyada popüler mesleklerden biri haline gelen satış otomatı işi ülkemizde de potansiyeli artmakta ve pazar son derece gelişime açık hale gelmektedir. Başka bir işle ilgilenirken bile nakit akışı sağlayan otomat işletmeciliğine başlamadan önce elbette ki planlama yapmalı, strateji geliştirmeli ve kendinize bazı sorular yöneltmelisiniz. Bu soruları ve cevaplarını listelediğimiz yazımızda keyifli okumalar dileriz.

Neden Satış Otomatı İşi Yapmalıyım?

Daha önce bahsettiğimiz gibi satış otomatı işi yatırımcısına sürekli kazandıran bir iş kolu. Satış otomatlarını ürünlerle doldurup, kullanıma hazır hale getirdiğiniz andan itibaren kazanmaya başlayabilirsiniz. İster ek iş olarak isterseniz filo kurup, kendi işinizi kurabileceğiniz otomat işi konusunda otomat makinelerine zaman ayırabilmeniz ve en kısa sürede müdahale edebilmeniz yeterli olacaktır.  Doğru yeri bulduğunuzda 7/24 çalışan otomat makineleri size yatırımınızı sürekli olarak geri sağlayacaktır.

Otomatı Koyacağım Doğru Noktaları Nasıl Bulurum?

Planlanarak seçilmiş bir lokasyonda düşük işletme ve bakım maliyetleri ile çalışacak satış otomatları, size istikrarlı bir gelir oluşturacaktır. Bu doğrultuda satış otomatları için yer seçmek ise işletmecilikte en önem vermeniz gereken noktalardan biridir. Doğru yer seçimi için pek çok farklı yöntem bulunmakla birlikte profesyonel yardım almayı da düşünebilirsiniz.

Kendiniz araştırma yapmak isterseniz, diğer otomat işletmecileri ile iletişime geçebilir, onlarla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Otomatı yerleştirmeyi planladığınız noktalarda bir anket çalışması yaparak pazar analizi de yapabilirsiniz. Ancak unutmayın, kalabalık yer her zaman doğru yer olmayabilir. Önemli olan, o noktada alışveriş yapacak olan müşterilerinizin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak ve o bölgede alternatifsiz olmaktır.

Otomat İşletmeciliğinde Genel Maliyetler Nelerdir?

otomat işi yapmak

Otomat işletmelerinde sabit yatırım maliyetlerinin diğer işletme türlerine göre oransal olarak daha az olmasının yanında, otomat işi aynı zamanda daha rahat ve sorunsuz bir iştir. Satış otomatları yatırımları, ulaşım, lokasyon tespiti, varsa lokasyon için aylık yer kirası, otomatlarda satış yapacağınız ürünlerin tedariği ve varsa çalıştıracağınız personelin giderleri gibi unsurlar olacaktır. 

Doğru Tedarikçiyi Nasıl Bulurum?

Güvenilir satış otomatı tedarikçisini bulmak, bu iş kolunda başarı için kilit faktörlerden biridir. Almadan önce muhakkak araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Satış otomatınızda satmak istediğiniz ürünleri ve otomatınızda istediğiniz özellikleri içeren bir Eposta hazırlayarak otomat firmalarına Eposta gönderebilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki otomat üreticileri ve distribütörlerini ziyaret ederek yerinde incelemeniz de size fayda sağlayacaktır.
Doğru bilgiye erişmek için cihazların özelliklerini de araştırmanız, otomatlardaki aksesuarların fiyata dahil olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Örneğin satış otomatı üreticileri çoğunlukla otomatlardaki ödeme sistemlerini opsiyonel olarak sunarlar.

Satış Otomatını Alacağım Yerde Garanti ve Yedek Parça Desteği Bulunuyor Mu?

satış otomatı işi

Satış otomatları, elektromekanik donanıma sahip olup, direkt olarak müşteriler tarafından kullanılan makineler olduklarından zaman içinde parça değişimi ve bakım gibi ihtiyaçlar oluşacaktır. Bu yedek parça ve bakım hizmetini size en kısa sürede sunabilen tedarikçiyi bulmanız, otomatınızın satışlarını duraklatmadan ve kayıp oluşturmadan müdahale edebilmeniz anlamına gelecektir. Birçok distribütör, garanti ve yedek parça desteği sağladığını söylese de yurt dışından gelen parçalar size hem çok daha fazla maliyetle ve uzun sürede teslim edilmektedir. Bu sürede otomatınızın arızası ise size birçok müşteri kaybettirecektir.

Satış otomatları üreticisi olan Elektral A.Ş.’de satın almış olduğunuz otomatlarda 2 yıl garanti ve 10 yıl yedek parça temini bulunmaktadır. Ayrıca kullanımı son derece basit olan satış otomatlarımızın bakımları konusunda, müşterilerimize verdiğimiz eğitimlerle de pek çok müdahaleyi kendilerinin yapmasına olanak veriyoruz.
Birbirinden farklı pek çok otomatımızı İzmir’deki fabrikamızda inceleyebilir, deneyimli kadromuzun desteği ile size uygun olan satış otomatını kısa sürede bulabilirsiniz.