Genel

Satış Otomatlarında Ödeme Sistemleri

satış otomatlarında ödeme sistemleri

Satış Otomatlarında Ödeme Sistemleri

Otomat makinelerinde ödeme sistemleri konusunda pek çok soru ile karşılaşıyoruz. Genel olarak kağıt para ya da bozuk para ile çalıştığı düşüncesi hakim olsa da otomat makinalarında daha farklı ödeme sistemleri de bulunmaktadır.

Bozuk para ile çalışan otomatlarda, müşteri talebi doğrultusunda iadeli ya da iadesiz bozuk para seçenekleri bulunmaktadır. İadesiz bozuk para ile makineye atılan veya yüklenen para ürün fiyatından fazla ise fazla olan parayı otomat geri iade etmez. Örneğin bir kahve almak istiyorsunuz, otomattaki kahvenin fiyatı 1,75 TL olarak belirlenmiş. Yanınızda 25 kuruş yoksa 2 TL attığınızda ürününüzü aldıktan sonra para üstü almadan, ürünü alabilirsiniz. İadeli bozuk para ile çalışan otomatlarda ise; sisteme tanımlanan paralar doğrultusunda 1,75 TL tutan alışverişinizde 2 TL para haznesine atarsanız 25 kuruşu geri alabilirsiniz.

İadeli ve iadesiz sistemlerde aynı zamanda jeton da kullanılabilmektedir. 1 jetona belirlenen bozuk para değeri tanıtılarak alışveriş sağlanabilmektedir. İadeli ve İadesiz sistemlerde çalışan jetonu otomata yükleyerek ürünü alabilirsiniz.

satış otomatlarında ödeme sistemleriKağıt para ile çalışan otomatlarda da iadeli ve iadesiz sistemler bulunmaktadır. Bozuk para ile aynı mantığa sahip olan kağıt para üniteleri, bozuk para taşımayanlar için iyi bir çözüm sunuyor.

Bunlara ek olarak otomatlarda kartlı sistemler de mevcuttur.

Artık yanımızda daha az nakit taşıdığımız bir gerçek. Bu durumda otomatlarda kredi kartı ile ödeme olanağı, gün geçtikçe daha çok tercih edilmeye başlandı. Dilediğiniz ürünü seçerek, kolayca satın alabileceğiniz bu otomatlarda da alışveriş sistemi çok pratik.

Kampüs kartları, personel kartları ya da spor salonu kartları… Mifare (temassız) kartlarda bir banka hesabına bağlı olmadan kredi kartlarında olduğu gibi bir kredi limiti bulunmaz.Kartınıza tanımlanan bakiye, siz alışveriş yaptıkça güncellenir. Özellikle İş Güvenliği Otomatında pratik bir çözüm sunan kartlı sistem sayesinde aynı zamanda stok konusunda tasarruf da sağlanır.

Son olarak satış otomatlarında ödeme sistemleri bulunmayan, tamamen ikram sistemine dayalı Dispenserler ile de herhangi bir kısıtlama olmadan dilediğiniz gibi ürün almanız mümkün. Belirli aralıklarla sayacınızdan da tüketimi kontrol edebilirsiniz. Genelde muayenehane, kuaför, güzellik salonları, ofisler, kütüphane ,fuar gibi alanlarda ikram konusuna hızlı bir çözüm getirmek isteyenlerin tercihi dispenserlerimizi de inceleyebilirsiniz.