Blog

Otomat İşletmeciliği

Ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlayan bir iş kolu olan satış otomatları işletmeciliği pek çok kişi için cazip gelse de, nasıl başlayacakları konusunda pek çok kişi çekince göstermektedir. Yeni akım girişimcilik örneklerinden sayılabilecek satış otomatı işletmeciliği size kısa sürede kar kazandıracak bir iş koludur. Gelin en genel haliyle satış otomatı işletmeciliğine başlamanız için gerekenlere bakalım.

otomat işi yapmak

Otomat İşletmeciliğine Karar Vermek

Satış otomatları, 7/24 çalışma prensibi ile siz tatildeyken bile çalışma sürekliliği sağlayacaktır. Ancak, her ne kadar rahat olsa da satış otomatları işletmeciliğinin de göz önünde bulundurulması gereken noktaları bulunmaktadır. Öncelikle bu işin size uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekmektedir. Otomatlar periyodik kontrol, bakım ve stok takibi isteyen cihazlardır. Bir hevesle, zaman ve para harcayarak aldığınız otomatlarınızın bir köşede bakımsızlıktan çürümesini ya da depoya kaldırmayı istemezsiniz. Bunun için ayrıca hâlihazırda otomat işletmeciliği yapan hatta bunu profesyonel olarak filoya dönüştüren kişilerle iletişime geçmeniz bu işin artı ve eksilerini daha iyi görmenizi sağlayacaktır.

otomatlar için uygun yeri bulmak

Otomatınız için Mekân Seçimi

Otomat işletmecisi olmak için kararınızı verdiniz. Sırada otomatınız için en doğru yeri seçmeye geldi. Unutmayın otomat işletmeciliğinde karınızı maksimum derecede elde etmek için, seçeceğiniz nokta, stratejik bir öneme sahiptir. Genelde kalabalık yerler önerilse de buna ek olarak kalabalık ve alternatifi olmayan mekânlar seçmeniz, otomat işletmeciliğinde sizi daha da ileri götürecektir. Ziyaretçilerin herhangi bir atıştırmalık ya da içecek alma şansı bulamadığı mekânlarda, hızlı servis yapan bir satış otomatı epey rağbet görecektir. Otomatınıza en doğru yeri belirlemek için genel bir pazar araştırması da yapabilirsiniz. Hangi saatlerde daha çok satış yapıldığı, insan trafiğinin nasıl olduğu, potansiyel bir rakibin varlığı gibi bilgileri elde ettikten sonra tek yapmanız gereken otomatınızı o noktaya yerleştirmek olacaktır.

satış otomatlarına konulacak ürünler

Otomatınıza Doğru Ürünleri Seçmek

Hemen hemen her ürün satış otomatlarında satılabilmektedir. Bu yüzden, bunun için pek çok alternatifiniz bulunmakla birlikte, doğru zamanda, doğru ürünleri, doğru kişilere ulaştırmanız gerekecektir. Yazın sunduğunuz sıcak içecek ürünleri ya da kışın satmaya çalıştığınız dondurma – yine de alıcısı olmakla birlikte – size beklediğiniz kadar kazanç sağlamayacaktır. Bunun için müşterilerinizin ne istediğini öğrenmenizi önerebiliriz. Otomatlarınızda en çok hangi ürünler satılıyor? İki haftadır yenilemediğiniz bisküvinin alternatifi ne olabilir? Bir ürününün rafını iki günde bir doldurmanız gerekirken, diğer ürün ne kadar sürede tükeniyor? Bu ve bunun gibi soruların cevabını bulmanız en kazançlı satışı yapmanıza olanak sağlayacaktır.

satış otomatı teknik servis

Periyodik Bakım ve Takip

Hem müşterilerinizi analiz ederek ihtiyaca yönelik çalışmak, hem sağladığınız servis kalitesini arttırmak ve ayrıca daha fazla müşteri elde edebilmek için satış otomatlarınızın belirlediğiniz periyotta takibi ve tekrar dolumu önemli noktalardan birisidir. Arızalanma ihtimaline karşı da otomatınızı ziyaret etmeniz, müşterilerinizde kayıp yaşanmamasını sağlar. Sonuçta, bir hizmet sağlayıcısı olarak müşterilerinize uygun ürünleri eksiksiz sunmak isteyeceğinizi düşünüyoruz.

Son olarak otomatlarınızı satın alırken, detay konular hakkında bilgilendirilmek, işlemlerinizi kısa sürede yapabilmek ve en doğru otomatı bulmanıza yardımcı olabilmeleri adına profesyonellerden destek almanızı öneririz. Elektral A.Ş. yüksek teknolojili cihazlar konusunda 40 yılı aşkın deneyimi ile satış otomatı girişimcilerine destek olmaya hazırdır. Üretici olmasının etkisi ile aracıları ortadan kaldırarak size en kaliteli satış otomatlarını en ekonomik fiyatlarla sunmaktadır. Ayrıca satış sonrası hizmet desteği ile parça temini gibi harcama kalemlerinde size uzun sürede bir avantaj sağlamaktadır. Su otomatı, çay kahve otomatı, sıcak simit otomatı, atıştırmalık otomatı, mobil aksesuar otomatı gibi daha pek çok ürün seçeneği ile size ihtiyacınız olan satış otomatını sunmaya hazırdır.
Ayrıntılı bilgi için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir, dilediğiniz zaman fabrikamızı ziyaret edebilirsiniz.